To amazon: statik - The TrekEarth Forums

Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools Display Modes

Great amazon 2008-08-19 23:56

iyi fotograf cekmek iyi taklitlerle baslar der bu isi bilenler,belki taklit hos bir kelime degil ...o halde feyz almak diyelim ve uygun bir foto da bu gren ve etrafi karartma olayini uygulayalim derim ben....iste tam da senden bekledigim gibi bir sey lakin yaylalarda nasil uygulayabilecegini merak ediyordum dogrusu,pofuduk bulutlar,daglar,tepeler,otlar cicekler arasinda ne yapacaksin nasil oraya ait fakat farkli birsey bulacaksin diye dusunduydum...haa ilk baktigimda beyoglu'nun eski hali ve gece yarisindan sonraki bir saat gibi duruyor ama muhim olan ayder'de bile boylesini bulup cikarabilmek degil mi?ustelik ''statik''de degil...aksam benim son karelere baktim ve duragan dedigin seyi anlamaya calistim,bazen yuzlerdeki ifadelere onem verdigimden sanirim bu duragan elestitirini pek anlayamamistim....simdi gelisim adina bu havadan cikmayi hedefleyecegim,
sevgiler,
iffet

Old 08-20-2008, 07:13 AM
rigoletto's Avatar
rigoletto rigoletto is offline
TE Expert

Default To amazon: statik

aslında "statik" derken katı kartezyen koordinatlar içerisinde sunulmuş (dikdörtgen, kare sunumlu), insanlarında hareket veya görünmeyen göz temasları içermeyen fotoğraflardan bahsediyordum. dinamik bir fotoğrafta tilt olabilir, hareket eden, koşan, yürüyen, atlayan-zıplayan bir veya birden fazla figür, durağan ama birbirleriyle el-kol-göz teması ile bağlanan birden fazla figür olabilir. geniş açının çarpılmaları çok hoş bir efekt katar, onun için doğal bir dinamizmi vardır, bir de fotoğrafın statikliğini insan bile olmadan bozan en önemli şey, kompozisyonda gözle net olarak görülmeyebilen ama incelenince ya da iyi bir algıyla odaklanılan geometrik "çatı" olması. mesela bu çatının en basiti bir üçgendir, fotoğrafta üç odak bulunması çok kullanılan bir dinamizm ögesidir (üç insan, üç şemsiye, üç ağaç, üç gemi vs, ve bunların üçgen şeklinde yerleşimleri - icabında bele konmuş bir el ve bununla gelen bükülmüş dirsek bile bir üçgen verebilir...). daha basit bir geometri: kompozisyonda köşegen yaratan öğeler de dinamizm katar (onun için tilt kullanılıyor, yoksa yan çevirip de çektim demek için yapan da çok var, LOL). ve daha karmaşık bir örnek: spiral. korkut'un komondo merdiveni fotosu, bendeki beylerbeyi merdiveni fotosu şu an ilk aklıma gelenler. ustalar tabii ki bu işi merdiven olmadan, insanların spiral yerleşimi ile yapabiliyorlar ve böyle fotoğraflara hayran olmamak elde değil.
kitap okumadım ama benim TE'deki "statik-dinamik" kavramlarından çıkardığım özüt/özet bu :)
Reply With Quote
Old 08-20-2008, 09:24 AM
amazon amazon is offline
TE Expert

Default Re: To amazon: statik

bak bu ucgen isini bilmeden ben escape the city'de kullanmistim,bilmeden derken tilt cekmek ve yol cizgisi ve isaretlerini ucgenler halinde sunmak istedim ama bunun bir yontem oldugunu bilmeden,tamamen duygusal))olarak yani,ya da gore gore bilincaltina birseyler naksediyor insan sonucta da ya guzel fotolar cekiyor ya da ne biliym cekecegim diye ugrasiyor,yani ben bir allak bullakligin icindeyim dunden beri...sen anlıyorsun ne demek istedigimi...
optummm...
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules