Forums


Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply
 
Thread Tools Display Modes

Great PiotrF 2009-05-24 0:29

Czesc Darku
Miejsce ciekawe, wykonanie technicznie nienaganne, pozostaje kompozycja kadru:
ja osobiscie nie przepadam za takim pol na pol. rozumiem ze trudno bylo sie zdecydowac, bo i na niebie cos sie dzialo (chmurki) i ciekawy brzeg na dole. Rozwiazanie jest : dwie foty :)
pozdrawiam
P.

  #1  
Old 05-24-2009, 01:51 PM
ilDottore ilDottore is offline
TE Senior Member
Thread Starter
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 504
Default To PiotrF: Jestem innego zdania! :)

Akurat Darek to 10x pomyśli nim naciśnie migawkę (czytaj pilot czy wężyk, czy co On tam ma...)! :)
Jeśli jest 50:50 to zatem znaczy, że tak MA BYĆ! :)
Mnie zaczynają już mierzić te zalecenia "autorytetów" od landszaftów bo powodują one, że każde zdjęcie krajobrazowe zaczyna wyglądać tak samo.
Co zatem mamy? Zgodnie z instrukcjami landszafciarz zaczyna pracę 10 minut przed zachodem słońca i pracuje ok 20 minut... :) Następnie idzie spać, by pojawić się w miejscu pracy 10 minut przed świtem i też focić przez 20 minut... Razem daje to 40 miut pracy dziennie. Każde zdjęcie oczywiście domknięte na max (dla DOF), z filtrami ND, i z wodą która wygląda jak kłeby waty, bo czas naświetlania wynosił pół godziny (przesadzam!!! :) ).
Efekt? Miliony efektownych - trzeba przyznać - lecz zupełnie jednakowych zdjęć. Recepta na "ach i och" jest prosta... czemu jej nie wykorzystać? Każda strona w internecie radzi dokładnie to samo. W rezultacie landszafciarze nie cieszą się ze słonecznego światła, nie radują ich urocze białe chmurki na niebie, falujące zboża łany i cudownie żółty rzepak... zamiast pysznej zieleni drzew dostajemy szaroburość wodorostów i zaczynamy wątpić w istnienie światła słonecznego. :)
Dlatego ignoruję zupełnie porady "mistrzów landszaftu". Robię zdjęcia wtedy, gdy mam okazję, nie dopasowuję swojego trybu życia do KONIECZNOŚCI wykonania zdjęcia (nikt mi nie płaci, bym się zrywał przed świtem, jeszcze mi się we łbie nie pomieszało...) i dobrze mi z tym.
Cieszę się gdy moje landszafty są jak najdalsze od godzinowo-filtrowo-ekspozycyjnej kalki i jeśli mam jakieś 50:50 to dlatego, że tak chciałem, a jeśli mam inne proporcje, to nie dlatego że TAK NALEŻY, tylko z powodów estetycznych. Ale ogólne zalecenia nie zawsze pasują do konkretnych sytuacji.
Pozdrawiam.
Reply With Quote
Reply


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT. The time now is 06:43 AM.Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.
explore TREKEARTH