Foto

Photographer's Note

Marsh Harbour, with a population of 5,314 is the largest town in the Abacos, and the third largest in The Bahamas. Marsh Harbour lies on Great Abaco Island and is the major gateway to this island group. The settlement lies on a peninsula just off the Great Abaco Highway, which runs south through Great Abaco to Cherokee Point and Little Harbour. North of town, the road becomes S.C. Bootle Highway with a smooth stretch that runs north and west toward Treasure Cay and Little Abaco.

Marsh Harbour is also a shipbuilding center, but tourism accounts for most of its revenues. A number of good inns are located here. Although the town doesn't have the quaint New England charm of either New Plymouth or Hope Town, it does have a shopping center and various other facilities not found in many Out Island settlements, including a post office, bookstore, grocery stores, specialty shops, travel agencies, and laundries. Visitors come to boat, swim or snorkel, and stay at one of the lodges located near Bay Street on the waterfront, though some adventurers reserve a day or two to kayak in the Marls on trips conducted by naturalist guides.

This photo was taken at the same location as yesterday's upload, using my camera's panorama feature. In fact, the Duke & Duchess of yesterday's upload are located on the left, just off the frame.

The full size version of this photo can be viewed here, on the beta site.


Marsh Harbour, Turistik Taraf

5314 nüfusu ile Marsh Harbour (Bataklık Liman), Abacoların en büyük ve Bahamalar’ın üçüncü büyük şehridir. Marsh Harbour Büyük Abaco Adası üzerinde bulunuyor ve bu ada grubu için önemli bir kapıdır. Yerleşme Büyük Abaco içinden güneye doğru, Cherokee Noktası ve Little Harbour’a (Küçük Liman) giden Büyük Abaco Anayolu’na yakın kapalı bir yarımada üzerinde uzanmaktadır. Şehrin kuzeyinde yol Treasure Cay (Hazine Kumsalı) ve Little Abaco’ya (Küçük Abaco) doğru kuzey ve batıya açılan bir düz uzantı ile SC Bootle Anayolu olur.

Marsh Harbour aynı zamanda bir gemi yapımı merkezidir, ancak turizm gelirlerinin çoğunu oluşturur. Bir dizi iyi han burada bulunmaktadır. Şehrin, New Plymouth (Yeni Plymouth) veya Hope Town’daki (Ümit Şehri) şirin New England (Yeni İngiltere) cazibesi olmasa da, birçok Dış Adalar yerleşimlerinde bulunmayan bir alışveriş merkezi ve postahane, kitapçı, marketler, özel dükkanlar, seyahat acenteleri ve çamaşırhaneler dahil, çeşitli diğer tesisleri vardır. Ziyaretçiler tekneyle gezmek, yüzmek ya da şnorkel ve kıyıda Bay (Körfez) Sokağı yakınında bulunan pansiyonlardan birinde kalmak için gelirler, gerçi bazı maceraperestler doğa rehberleri tarafından yapılan gezilerde marnlarda kano için bir veya iki gün ayırırlar.

Bu fotoğraf benim kameranın panorama özelliğini kullanarak, dünkü yüklemeyle aynı yerde çekilmiştir. Aslında, dünkü yüklenmedeki Dük ve Düşes karenin hemen solunda yer almaktadır.

Bu fotoğrafın tam boyutlu sürümü burada, beta sitede görülebilir.

jhm, ikeharel, ourania, RhodieIke, kato, delpeoples, fritzi007 ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 3913
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7117 W: 301 N: 15387] (57957)
View More Pictures
explore TREKEARTH