Foto

Photographer's Note

The name Bahamas derives from the Spanish baja (shallow) and mar (sea). The first residents of the Bahamas were the Lukku-Cairi, or Lucayans, a subdivision of the Taino Arawak Indians. Christopher Columbus made his first hemispheric landfall in the Bahamas and claimed them for Spain. Many Lucayans were taken to Hispaniola and Cuba as slaves, and the rest died of newly imported diseases. The Spanish never settled the Bahamas, and the region became a haven for pirates. The British claimed the islands in 1629 and started a community on Eleuthera in 1648. The British residents were augmented by loyalists fleeing North America during and after the American Revolution and an influx of enslaved Africans. Blacks have outnumbered whites since the eighteenth century. When the cotton plantations failed, many slaves were freed and given land to farm. During the 1830s emancipation was legally mandated.

Currently, the Bahamas have a total population of around 350,000. The ethnic makeup of the country is 85% African, 12% European, 3% Asian and Latin American.


Bahamalar’ın İnsanları

Bahamalar adı İspanyolca baja (sığ) ve mardan (deniz) türemiştir. Bahamalar’ın ilk sakinleri Lukku - Cairi veya Lukayan,Taino Arawak Kızılderililerin bir altbölümüydü. Kristof Kolomb ilk yarıkürelik karaya çıkmasını Bahamalar’da yapmış ve onlara İspanya adına sahip çıkmıştır. Birçok Lukayan Hispanyola ve Küba’ya köle olarak alınmış ve geri kalan yeni gelen hastalıklardan ölmüştür. İspanyollar Bahamalar’da yerleşmemişlerdir ve bölge korsanlar için bir sığınak haline gelmiştir. İngilizler 1629 yılında adalara sahip çıktılar ve 1648 yılında Eleuthera’da bir topluluk başladı. İngiliz sakinleri Amerikan Devrimi sırasında ve sonrasında Kuzey Amerika’dan kaçan kraliyet sadıkları ve köleleştirilmiş Afrikalıların akını tarafından güçlendirildi. Siyahların sayısı onsekizinci yüzyıldan beri beyazlardan çoktur. Pamuk tarlaları başarısız olunca, birçok köle serbest bırakıldı ve çiftlik için arazi verildi. 1830'larda serbest bırakılma yasal olarak zorunlu hale getirilmiştir.

Şu anda, Bahamalar 350,000 toplam nüfusa sahiptir. Ülkenin etnik yapısı % 85 Afrikalı, % 12 Avrupalı, % 3 Asya ve Latin Amerikalıdır.

worldcitizen, maloutim, Subhogen, aleXundar, pajaran ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 2727
Points: 14
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7117 W: 301 N: 15388] (57957)
View More Pictures
explore TREKEARTH