Foto

Photographer's Note

Najważniejszym zabytkiem i dominantą szerokiej okolicy Králík jest miejsce odpustowe na górze Mariackiej, potocznie nazywanej Hora Matky Boží. To barokowy kompleks z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii i klasztorem. Z miasta prowadzi na górę 1,5 km długa aleja. Na jej początku jest barokowa brama, wybudowana w 1704 r. z 4 rzeżbami z piaskowca: proroka Izaisza, króla Davida i ewangelistów Łukasza i Jana.
W 1704 r. wybudowano w alei osiem sześciobokich kapliczek i rok później była aleja osadzona drzewami liściastymi. W kapliczkach były rzeźby z motywami Drogi Krzyżowej od nieznanych uczniów rzeźbiarza Brauna. W latach pięćdziesiątych były rzeźby zdewastowane, lecz udało się ich ukryć i uratować w klasztorze.
Miejsce odpustowe Hora Matky Boží jest zbudowane na górze Mariackiej, która została pod koniec 17. wieku miejscem pielgrzymek. Pierwotnie planowano wybudować kapliczkę odpustową. Biskup TobiᚠJan Becker z miasta Hradec Králové, rodak kralicki, kazał wybudować w latach 1696 - 1700 barokowy kościół odpustowy. W latach 1701-04 został wybudowany czteroskrzydłowy ambit i w latach 1706 - 10 budynek klasztoru serwitów, później redemptorystów. Obecnie jest klasztor pod opieką sióstr Niepokalanego Poczęcia Panny Marii. Wnętrze kościoła jest neorenesansowe, rzeźby i ołtarz z drewna limbowego.
W środku głównego ołtarza wisi "Miłosny obraz Panny Marii Śnieżnej w Rzymie" z 17. wieku, pokazywany pielgrzymom podczas znaczących mszy. Obraz był uratowany jako jedyny w czasie pożaru w roku 1846.
W środku dziedzinca znajduje się kaplica "Święte schody", która jest imitacją schodów z grodu Antonia w Jerozolimie, gdzie po nich przechodził Jezus Chrystus. W 4. wieku przenieśli chrześcijanie schody do Rzymu do nowej kaplicy Sancta Scala. Dzisiaj pielgrzymi podczas modlitwy wchodzą na schody na kolanach. Dziedziniec jest okrążony ambitami Drogi Krzyżowej. Na ścianach korytarzy widać obrazy z wydarzeniami biblijnymi, w rogach znajdują się ołtarze barokowe. Główne wejście do ambitów prowadzi bezpośrednio z alei. Nad wejściem jest herb fundatora Tobiáša Jana Beckera. Obok klasztoru znajduje się Dom Pielgrzyma, zbudowany roku 1850.

Gerrit, jlynx, antek, kebek ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 2376
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Ghost Cat (jasmis) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3162 W: 831 N: 3819] (58603)
View More Pictures
explore TREKEARTH