Foto

Photographer's Note

Eski Harran Evlerinin olduğu yerine varınca yağmur başladı. Fotoğrafik şartlar zorlaştı.

Harran evleri
Dünyanın en eski kültür merkezlerinden biri ve Peygamberler şehri olarak da bilinen Urfa’ya giden yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük çoğunluğu kebap yemeden ve ‘mırra’sını içmeden ayrılamadığı gibi; yetiştirdiği âlimleriyle ve dünyada bir benzeri olmayan evleriyle ünlü Harran’ı ziyaret etmeden ‘bölgeyi gezdim’ diyemiyor. İslami temellere dayanan ilk üniversitenin kurulduğu Harran, 2. Mervan zamanında başkent oluşu ve sayısız âlimler yetiştirmesi, 200 yıla kadar dayanan kubbeli Harran Evleri ile Harran Sarayı, bölgenin tarihi zenginliğinin önemli göstergelerinden sadece bir kaçı. Ancak bu tarihi üniversitenin kalıntılarını görmeye giden ziyaretçiler, sadece silüeti ve bir kaç iskeleti ile karşılaşıyor. Bu tarihi eser gün geçtikçe kan kaybederken belki de zamanla yok olup tarihi izleri de silinecek. Gelen ziyaretçilere, bölge hakkında bilgi veren ve özellikle küçük çocuklardan oluşan ‘rehbercikler’ ise tarihi, bir çırpıda anlattıktan sonra “Gönlünüzden ne koparsa…” diyerek kendi kazançlarının derdinde. Anlatıldığına göre; bölge halkı, Hz. Adem ve Hz. İbrahim’in yaşadığı Harran’ın tarihi geçmişi, bölgede yapılan kazılara göre M.Ö. 9000 yılına kadar uzandığını belirterek, “1260 yılı başlarında Moğollar tarafından istila edilmiş. Ancak şehri ellerinde tutamayacaklarını anlayınca da 1271 yılında Harran’ın camiini, surlarını ve kalesini yakıp yıkarak şehri tahrip etmişler. Harran eski parlak günlerine bir daha dönememiş” şeklinde yorumladı.
Dünyada bir benzeri yok 150-200 yılı aşkındır kullanılan kubbeli Harran Evleri‘nin dünyada bir benzeri daha yok. Yanyana dizilmiş bir kaç huniyi andıran ve yazları serin, kışları sıcak tutan Harran Evleri‘nin eski dönemlerde özel bir toprağın gülyağıyla ezilip karıştırılmasından yapıldığı söyleniyor. SİT alanı olarak ilan edildiği için yeni evlerin yapılmadığı Harran’da eski evlerden birini yöreye gelen ziyaretçiler için örnek olarak düzenlenmiş ve gezilebiliyor. Örnek eve girerken Harran Evleri‘ni anlatan bir levha gözünüze çarpar. Levhada Harran Evleri‘ni, “Harran’ın konik kubbeli evleri ören yerinden toplanan tuğlalarla 150-200 yıl önce inşa edilmiştir. Kare, ya da kareye yakın prizmatik bir temel üzerine indirme tekniğinde tuğlalardan yapılmıştır. En çok 5 metre yüksekliğindeki kubbeler 30-40 tuğla dizisiyle örülmüştür. Her kubbe kemerlerle diğer bir kubbeye bağlanarak içeride geniş mekanlar oluşturulmuştur. Harran Evleri bölge iklimine uygun olup, yazın serin, kışın sıcaktır” şeklinde anlatır.

http://nedirhakkindabilgiler.kadinlaricin.net/turizm/harran-evleri-ozellikleri.htm

Nobody ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 1578
Points: 0
Discussions
  • None
Additional Photos by ahmet gedikli (ahmetgedikli) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3412 W: 74 N: 2875] (25609)
View More Pictures
explore TREKEARTH