Foto

Photographer's Note

The Cavalier Building, which was built in the 1850s as barracks, today has several museum displays, a café and a tourist information booth. This is a view of the passage to the several displays on the ground floor from the Welcome Center.

According to a visitor experience product development officer, there are a few visitors to the fort who seem to have never left, including the Cavalier Building’s resident ghost: the Grey Lady. The most vivid sighting of the Grey Lady happened to an employee who would sit in a particular chair at one end of the building and greet visitors as they came in. One day, a woman in a white dress entered the Cavalier and thinking she was a tourist, the man got up to welcome her. However, when he looked up she was gone. He saw the woman a few times more times after that, always wearing the same white dress and disappearing before he had the chance to talk to her. Do you think we will encounter the Grey Lady during our visit?

PS. I have added a photo of the Welcome Center to the workshop.


Sergilere bir Geçiş

1850'li yıllarda kışla olarak inşa edilen Süvari Binası bugün birçok müze sergisine, bir kafeye ve bir turistik bilgi standına ev sahipliği yapıyor. Bu, Karşılama Merkezi'nden zemin kattaki birkaç sergiye geçişin bir görünüşüdür.

Bir ziyaretçi deneyimi ürünleri geliştirme görevlisine göre, kale içinde birkaç hiç ayrılmayan ziyaretçi bulunur, ki Süvari Binası'nda ikamet eden hayaleti de içerir: Gri Leydi. Gri Leydi'nin en canlı gözlemi, binanın bir ucundaki belirli bir sandalyeye oturan ve ziyaretçileri içeri geldikçe selamlayan bir çalışana oldu. Beyaz bir elbiseli bir kadın Süvari'e girdi ve adam onun bir turist olduğunu sanarak onu karşılamaya kalktı. Ancak, tekrar baktığında kaybolmuştu. Kadını bundan sonra birkaç kez daha gördü, her zaman aynı beyaz elbiseyi giyiyordu ve onunla konuşma şansı bulmadan kayboldu. Ziyaretimiz sırasında Gri Leydi ile karşılaşacağımızı düşünüyor musunuz?


PS. Atölyeye Karşılama Merkezi'nin bir fotoğrafını ekledim.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 795 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/25
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2017-07-09 15:36
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, COSTANTINO, pajaran, Fis2, papagolf21, holmertz, snunney, jhm, PiotrF, ChrisJ ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 590
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7008 W: 300 N: 15027] (56584)
View More Pictures
explore TREKEARTH