Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools Display Modes

Great NickPavlakis 2008-09-29 0:13

Mpamph, mou fainetai afhses tis fwtografikes kai epiases ta kinhta ;-P. As einai omws, h poiothta einai poly kalh, ta xrwmata diaygh kai koresmena, oi leptomereies ka8ares kai eparkeis. Mphkes sto trypaki tou logotypou kai esy. Telika isws ekei pame oloi me th anais8hsia pou tous dernei edw mesa kai den kanoun kati na mh mas klevoun tis fwtografies.
Den 3erw an kolhsw kai egw ton io tou watermark, olo kai vlepw na erxomai pio konta.
Nikos

Old 09-29-2008, 11:45 AM
Xalkida Xalkida is offline
TE Expert

Default To NickPavlakis: Watermark

Νίκο καλησπέρα,

Καταρχήν σ' ευχαριστώ για τα σχόλιά σου στην φωτογραφία μου.

Μην βλέπεις το watermark σαν τρυπάκι. Δέστο σαν ανάγκη. Όταν θα δεις φωτογραφίες σου να φιγουράρουν σε διάφορα sites (π.χ. ταξιδιωτικά) ή στο Google Earth ή σε διάφορα Blogs κλπ χωρίς να αναφέρεται ο δημιουργός τότε θα σε πονέσει και θα το βάλεις κι εσύ. Εγώ προσπαθώ να βάλω κάτι διακριτικό μεν αλλά σε τέτοια θέση ώστε η φωτογραφία να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί, ακόμα και 200 crops να κάνεις.

Είναι πνευματική μου ιδιοκτησία και κανείς δεν θα μου την αμφισβητήσει. Αν την θέλει κανείς για ΜΗ κερδοσκοπικό σκοπό, του την παραχωρώ αλλά θα βάλει το όνομά μου από κάτω. Αν την θέλει για ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟ σκοπό ας την αγοράσει. Τελεία και παύλα. Και μην ακούς μαλ@@(#ες ότι "ότι προβάλλεται στο Internet δεν έχει δικαιώματα". Ναι, θα το ήθελαν πολλοί αυτό.

---> Συνεχίζεται στο επόμενο!
Reply With Quote
Old 09-29-2008, 11:02 PM
NickPavlakis NickPavlakis is offline
TE Junior Member

Default Re: To NickPavlakis: Watermark

Mpamph mou xilia dikia exeis, kai egw pistevw oti to watermark einai apraithto. Den katalavainw giati aytoi edw oi papares den 8eloun kai timwroun to watermarking, ti fovountai? Tous to eixa epishmanei ligo prin ginoume kwlos kai fysika den apanthsan. To 3erw oti einai anagh, sto panoramio exw kai egw photos kai twra pou to les einai se 1600x analysh alla xwris epe3ergasia. Ri3e mia matia na deis oti einai epikindynes gia kloph.

http://www.panoramio.com/user/361801
Reply With Quote
Old 10-01-2008, 07:37 PM
TE Expert

Καλησπέρα Νίκο,

Ειλικρινά δεν με νοιάζει αν με κράζουν για το watermark. Εγώ έτσι νιώθω ότι προστατεύομαι. Αν δεν τους αρέσει να μην ξαναμπούν στις φωτογραφίες μου. Εξάλλου, επειδή πάντα του αλλάζω θέση και το βάζω έτσι ώστε η φωτό να μην γίνει σωστά crop, το κάνω όσο πιο διακριτικά μπορώ.

Το ίδιο να κάνεις κι εσύ γιατί αν σε κλέψουν άντε να βγάλεις άκρη. Συνήθως, επικαλούμενος τα πνευματικά σου δικαιώματα συμορφώνονται και κάνουν ότι θέλεις εσύ αλλά είναι και μερικοί που δεν ιδρώνει το αυτάκι τους. Εκεί τι κάνεις;

Έχω επισημάνει πολλές φορές στον ιδιοκτήτη του site, τον Adam το πρόβλημα αλλά δεν έχει γίνει τίποτα ποτέ.

Ναι στο Panoramio είσαι ευάλωτος. Να τις ανεβάζεις το πολύ με 800Χ600 και με watermark.

Καλό βράδυ
Μπάμπης
Reply With Quote
Old 10-02-2008, 10:38 PM
steliosk steliosk is offline
TE Expert

Mpainw kai egw sth syzhthsh, rikste mia matia <a href="http://www.usa.canon.com/dlc/controller?act=GetArticleAct&articleID=2128">edw.

Arketa endiaferon o tropos watermarking pou bazei o typos xwris na einai enoxlhtiko, kai synama xwris na mporei na klapei, giati mh ksexnate agaphtoi filoi, pera apo to cropping, yparxei kai to clone stamp pou kanei 8aumata an 8elei o allos.

Pantws 8a mporouse to trekearth, na balei ena option gia to an 8eloume automato watermarking h oxi se ka8e parousiash, me thn idia logikh pou exei auto to flash photoalbum. Programmatistika einai ahdiastika paneukolo, ti kollhmenes politikes exei auto to site wres wres de mporw na katalabw.

Xairetw
Stelios
Reply With Quote
Old 10-02-2008, 10:39 PM
TE Expert

wraios aksios. kapou ksexasa to < /a>
Reply With Quote
Old 10-12-2008, 03:47 PM
TE Expert

Ενδιαφέρον αλλά το βρίσκω κάπως ενοχλητικό. Δοκίμασέ το σε μια φωτογραφία σου και μετά ανέβασέ την εδώ να δεις τι έχεις ν' "ακούσεις". Εγώ πιστεύω ότι ένα watermark στο κέντρο περίπου της φωτογραφίας και μάλιστα με τέτοια αδιαφάνεια ώστε να μην είναι ενοχλητικό αρκεί. Οι περισσότεροι που φωνάζουν ίσως δεν τους έχουν κλέψει φωτογραφίες.

Σηκώνει μεγάλη συζήτηση το θέμα. Πάντως από εφεξής, εγώ θα βάζω watermark και σε όποιον αρέσει. Έχει παραγίνει το κακό, με αποκορύφωμα Χαλκιδαίο που κυκλοφόρησε CD με φωτογραφίες και οδηγό απ' όλη την Εύβοια και μου έχει κλέψει 25 φωτογραφίες. Το πουλάει στα περίπτερα επίσημα 5 ευρώ το κομμάτι. Είμαι έτοιμος να του στείλω εξώδικο αξιώνοντας 1000 ευρώ τουλάχιστον αποζημίωση. Αν δεν θέλει, θα του κάνω μήνυση κι ασφαλιστικά μέτρα και θα διεκδικώ 10.000 ευρώ.
Reply With Quote
Old 10-12-2008, 04:09 PM
TE Expert

swstos both, to entono watermarking einai enoxlhtiko alla anagaio eidika an h douleia einai dedicated. Apo ena shmeio kai meta, mpainei to erwthma, 8eloume na bgazoume fwtografies kai na tis moirazomaste ologyra opws kanoun ta ypoloipa melh, me oti synepagetai auto?
allh mia erwthsh: eimaste toso spoudaioi pou prepei na kanoume tosh fasaria, alla auto einai ypokeimeniko erwthma. Sebomai oti o ka8e kalitexnhs 8elei na prostatepsei th douleia tou, den einai kako, kai egw eksagriw8hka me tous typous pou me "eklepsan" giati ok, me apozhmiwsan bazontas to onoma mou apo katw ek twn ysterwn, alla auto de mou leei kati ousiastika. Apla ksegelaei ton egwismo mou kai en merh pes oti to dexomai! me katafere o mpagasas xaxa.

Twra oso afora ton typo pou les, an epiana kanena tetoio na kykloforei yliko mou se periptero xwris adeia xwris ... bla bla bla bla.. 8a ton esfaza sto goni file, aa ola kai ola, ekei bgainei to krhtikomaniatiko mou enstikto! den shkwnw tetoia, apex8anomai eleina tous an8rwpous pou sth kampoura tou allou kanoun lefta, epeidh einai anikanoi na doulepsoun oi idioi. Exoume kanei kai strato kai kseroume pws einai..
an exeis to kouragio kai mporeis na to apodeikseis, kai mporei na sou kalupsei nomika eksoda kai me liga logia den exeis na xaneis tipota, skiston, to enoww!
fronthse na exeis katwxyrwsei pneumatika dikaiwmata se symboleografo, kai rwta kapoio filo sou nomiko gnwsth gia th diadikasia. Apo ekei kai pera allakse tou ta fwta, ektos an den ektimas th douleia pou sou phre h de th xreiazesai.
einai mpleksimo kai 8elei skepsh, kai mh se epphreazw me ta legomena mou.

opws eipes kai esy omws shkwnei poly koubenta to 8ema
Reply With Quote
Old 10-22-2008, 05:52 PM
TE Expert

Άργησα λίγο αλλά σου απαντάω.

Για το 1ο σκέλος: Κοίταξε, είναι αλήθεια ότι οι φωτογράφοι είμαστε εγωιστές. Κι αυτό γιατί πολλές φορές φτάνουμε στα άκρα να πάρουμε μια φωτογραφία, παιδευόμαστε να την επεξεργαστούμε και μετά σπαταλάμε χρήμα να την ανεβάσουμε στο Internet. Αυτό είναι σε γενικές γραμμές. Και μετά, έρχεται ο κάθε τσογλαναράς με την άνεση της καρέκλας του και σου κλέβει τον κόπο σου. Το θεωρείς δίκαιο αυτό; Αν ναι τότε βάζε ελεύθερα παντού, κι αν δεις ποτέ φωτογραφίες σου σε περιοδικά ή αλλού όπου να βγαίνει χρήμα τότε σφύριζε αδιάφορα! Δεν μπορείς όμως... :)

Εγώ έχω την εξής πολιτική: αν κάποιος θέλει να βάλει μια, δύο ή όσες θέλει φωτογραφίες μου σε site του ή έντυπο ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ χαρακτήρα έχει καλώς. Αρκεί να μου τις ζητήσεις και να γράψει ότι είναι δικές μου. Αλλά όταν το ΚΕΡΔΟΣ μπαίνει στη μέση εκεί τα πράγματα αλλάζουν.

Στο 2ο σκέλος: Τους τελευταίους μήνες δεν έχω χρόνο ν' ασχοληθώ μαζί του αλλά σίγουρα θα το κάνω γιατί τέτοιους "τσάμπα μάγκες" τους μασάω και φτύνω τα κουκούτσια! Εννοείται ότι θα προηγηθεί συννενόηση με συμβολαιογράφο και δικηγόρο ώστε να είμαι καλυμένος 100%. Και βέβαια, όλες οι φωτογραφίες είναι "παιδιά" μου. Λες να μην τις αγαπάω; :)
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules