Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools
Old 05-01-2009, 05:07 AM
Polonaise's Avatar
Polonaise Polonaise is offline
TE Expert

Default Original photo activity - part II

sam224 (5791)
[2006-05-02 7:47]

Great shot and great note here. A very interesting documentary shot, with excellent perspective and composition with the portrait of Lenin hanging in the upper part of the pic.
Very well done!

isabela_sor (17684)
[2006-05-02 8:32]

This is amazing, what a historical document!!Excellent photojournalistic job
Impressive B&W portrait,George
All the best
Isabela

adrost (1861)
[2006-05-02 13:49]

Witaj.

Ze tez nie odkrywano takie fotografii w tamtych czasach i nie pokazywano takich twarzy.
Milo patrzec na ta historie juz z perspektywy przemian.
Swietne spojrzenie.Czy kiedys na nasze tez tak beda patrzec ?

Pozdrawiam z podlasia.

adam

lucski (1801)
[2006-05-02 17:30]

witaj jurek
jak zwykle beznadziejnie i kiczowato nie chce mi sie tego w ogole ogladac tak mizerne...
z wyrazami oburzenia
towarzysz
p.s. moje miasto piekne jak zawsze

rbcy1974 (16376)
[2006-05-03 9:09]

Hello George,
Excellent scan,
its very interesting to see photos of Poland from before, having been there only a few weeks ago. There is such a distance between today's society and the one you show with this photo.
Well done
Regards
Daniel

rosaline (12340)
[2006-05-04 13:25]

Hi George
Interesting portrait. The black and white format works well to set the mood and the composition shows good perspective to include Lenin as a good reference point. Nice grain and atmosphere. Good work.
Aubrey

krakowiak (2753)
[2006-05-04 17:39]

Niesamowite są te Twoje fotografie sprzed lat. Poza wielka wartoscia artystyczna przedstawiaja niesamowite historie i dlatego bardzo lubie od czasu do czasu je ogladac :)

Pozdrawiam,
Pawel

nygus (7408)
[2006-05-05 4:14]

fajny i rzadki reportaz

gebala (0)
[2006-05-05 17:41]

witaj po dlugim wolnym, swietne zdjecie co za mina i moment, znakomite ujecie chwili moje gratulacje:) pozd serd

bantonbuju (34288)
[2006-05-06 15:53]

let my profound silence stand for all my critiques!
hats off!

j.

Ber (3577)
[2006-05-12 14:22]

Nadrabiam zaleglosci... Masz wyczucie niebywale, swietny przekaz- wyrazy uznania
Stanczyk mnie intryguje!

roconnell (1187)
[2006-05-12 20:26]

The expression on the man's face is almost too large for the frame. There is intensity, perhaps befuddlement in not being able to identify his photographer. Not only is this a poignant portrait, it is superb photojournalism. The title, context, background add to the double entendre of May Day. Well done.

H2OKOT (112)
[2006-05-21 13:59]

Swietne zdjecie, twarz tego czlowieka przypomina mi Chruszczowa.....a moze to on. Ubek byl zawszwe podejzliwy, zawsze zly, jestem ciekawy czy taki czlowiek kiedykolwiek sie smial, tylko tak naprawde szczerze, od serca? Kiedys taki jeden mnie przepytywal, jak bylem jeszcze malym dzieckiem, zaraz po wyjezdzie ojca na zachod. Co za perfidia. Niedlugo pozniej tez wyjechalismy. Czy rozni sie cokolwiek od amerykanskich tajniakow?

maciekda (18689)
[2006-05-29 12:49]

tez bardzo fajne, niesamowity klient - podoba mi sie jego mina, i ten Lenin w rogu jest dobry, ciekawa praca

benkrut (2807)
[2006-08-03 9:19]

Hi
Z wielka przyjemnoscia ogladam Twoje archiwalne zdjecia z pochodow pierwszomajowych i nie tylko. Wiedzac, ze to juz wszystko za nami jest jeszcze przyjemniej.
Mina tego zawodnika i komentarze innych przekonaly mnie, ze to pewnie ubek, chociaz, kto wie?
Co jeszcze o tym zdjeciu? Podoba mi sie kilka detali - oczywiscie portret Lenina, policjant idacy z dzieckiem za reke i cos w rodzaju trybuny honorowej (ciekawe kto tam zasiadal?).
Podobnie jak dziki Rysiek nie widze tego zdjecia inaczej niz b/w.
Pozdrawiam
Henryk

bartekn (154)
[2006-09-27 13:06]

Dzien Dobry!

Jestem pod wrazeniem Panskich zdjec, zwlaszcza tych z Polski, nie dlatego wcale, ze ich poziom wyzszy jest od reszty. Przemawiaja do mnie bardziej poprostu!

Pozdrawiam serdecznie!

Clairedelune (3448)
[2006-12-18 22:07]

You were fearless and daring, isn't it? The kind of courage that is hard to find in our comfortable societies? Maybe. But let me live in that so-called comfortable society where I can do photography without having somebody writing my name in a little notebook.
This face is amazing. I thought you can find this kind of face only in film with a lot of makeup... The symbols on the buildings... that speaks so much. I read the answer to Narayan. That story about the eagle without a crown is just amazing!
I think after seeing this photo, nobody could doubt that you are one of the best photographers on this site.
Claire
(I may not always understand your photos, dear George. I live in a comfortable society, with food, with work decently paid, with family and friends, with democracy, with freedom of speech, and so on... Please, forgive my ignorance...)

xuaxo (2121)
[2007-05-30 7:24]

Hi George,
Believe me or not, before reading, just watching the picture I did foreknow what you wrote in the note.

About Lenin portrait, police and dictators, let me tell you a true story about the days gone by of the stupid Portuguese fascist dictatorship. Back in the days after WWII my granddad had a dog and named it Stalin just for fun. Someone told the police that he had a dog called Estaline (the Portuguese spelling of Joseph Vissarionovich Dzhugashvili, alias Stalin). The police stupidly understood that my granddad was honoring Estaline (i.e. Stalin) or making positive propaganda of the communist leader. So, he was arrested. Then he was released when he spelled out that the real name of the dog was Stalin and not Estaline (a slight but noticeable difference in Portuguese). Of course the policemen didn't realize that the true, original name of Estaline was in fact Stalin, like the dog. Or they didn't bother more with the silly story.
F
Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules