Forums


Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply
 
Thread Tools

  Kofman 2010-03-29 3:03

Czuję, że powinnam zabrać głos na temat tych wszystkich zdjęć skądinąd czasami bardzo dobrych, które pochodzą z różnych miejsc pielgrzymek bogobojnych Żydów do miejsc przeszłości ich przodków. Wiem, że nie mam prawa się wtrącać do wyboru takiej czy innej tematyki wybranej przez fotografa, ale wydaje mi się, że jest ona podyktowana szukaniem łatwej egzotyczności w złotej żyle jakim jest teraz Żyd, ze swoim wszystkimi atrybutami inności w sposobie bycia i ubrania. To są ludzie niezwykle wierzący, żyjącym innym światem i percepcji wszystkiego co ich otacza i wcale nie wiem czy byliby zadowoleni z faktu, że ktoś im robi zdjęcia, żeby pokazać ich później na TE.
Nie chcę być zrozumiana jako ta, która jest zupełnie przeciwna takowym zdjęciom, ale czasami ma się wrażenie, że Polska to Leżańsk, Rymanów i inne miejsca pielgrzymek obywateli ze Stanów Zjednoczonych będących czasowo mentalnie ze swoimi mimo że w innej epoce....

Je vois une chose. Que la vie spirituelle des Juifs orthodoxes qui viennent en pčlerinage ŕ Lezansk des Etats-Unis provoque un intéręt ŕ la limite du voyeurisme. C’est une poule aux śufs d’or. Il n’y plus Juifs en Pologne et ces gens lŕ, d’une autre époque et dans un esprit d’ailleurs venus d’ailleurs, trčs croyants, n’auraient pas, peut-ętre, voulu ętre montrés sur la galerie de TE…
Z poważaniem,
Elisabeth Kofman

  #1  
Old 03-29-2010, 01:00 PM
Kofman's Avatar
Kofman Kofman is offline
TE Junior Member
Thread Starter
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 302
Default To Kofman: Leżajsk

oczywiście Leżajsk a ni Leżańsk. E.
Reply With Quote
  #2  
Old 03-30-2010, 10:47 AM
Kofman's Avatar
Kofman Kofman is offline
TE Junior Member
Thread Starter
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 302
Default My Zydzi z Polski

Bardzo ładne słowa, bardzo budujące dla osoby, która wyjechała z Polski 3ciego stycznia 1969 roku. Może podświadomie chciałam je usłyszeć.
Niemniej w Mea Shearim czy w Bnei Braku, w dwóch największych skupiskach ortodoksyjnych Żydów w Izraelu uprasza się zwiedzających o nierobieniu zdjęć na ich terenie, bo wyraźnie w jakiś sposób nie chcą być spostrzeżeni przez innych, tych, szukających czegoś odrębnego i niezwykłego, egzotycznego i to gdzie, w Izraelu, miejscu gdzie są „oni” w końcu dosyć widoczni.
A cóż to dopiero w Polsce! Dlatego to nazwałam „podglądaniem” związaną z fascynacją dla tych, którzy w dalekiej przeszłości wypełniali obraz małych miasteczek polskich, sztetl, byli ich żywą integralną częścią. Ale nie oni przecież stanowili część najważniejszą tego społeczeństwa i może dlatego boję się, że wręcz przeciwnie, dla osoby oglądające tychże przybyszy skądinąd, obraz Żyda będzie się automatycznie wiązał z tymi, bardzo bogobojnymi, z pejsami, brodami, ze sztrejmami na głowie, w odzieniach z 18ego wieku szlachty polskiej, z chałatami, filakterami, z cycesami, tałesami i też ich zachowaniem wyrażające ich głęboką religię.
To nie są ci Żydzi, do których należeli moi i większości z mojej emigracji, przodków. Ci moi niewiele się różnili od rdzennych Polaków. Oni byli nimi. Na ten temat w księgarniach można znaleźć całą literaturę zarówno pisarzy polskich jak i polskich żydowskiego pochodzenia. Może właśnie książki CAŁEJ, ŻBIKOWSKIEGO czy też wręcz czysta literatura pozwolą bardziej niż obrazy amerykańskich, wielce bogobojnych Żydów odegrać pozytywną rolę w poznaniu tych, których już w Polsce nie ma.
Zdjęcia z Leżajska nie odebrałam wcale jako obrazoburcze. To są tylko moje refleksje podyktowane moją osobistą nadwrażliwością i może podświadomym strachem związanym z moją przeszłością.
Obrazy czasami, mimo dobrych intencji, mogą być bardziej destruktywne niż się autorowi zdjęć wydaje.
Z wielkim poważaniem,
Elżbieta Kofman
Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT. The time now is 02:57 AM.Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.
explore TREKEARTH