Foto

Photographer's Note

Today I continue from the lakes.

Lake Bled is a glacial lake in the Julian Alps in northwestern Slovenia, where it adjoins the town of Bled. The area is a popular tourist destination.
The lake is situated in a picturesque environment, surrounded by mountains and forests.

The lake surrounds Bled Island, the only natural island in Slovenia (Seen at center of photo). The island has several buildings, the main one being the Pilgrimage Church of the Assumption of Mary, built in the 15th century, where weddings are held regularly.

---

Bugün göllerden devam ediyorum.

Bled, buz devrine ait Bled Gölü ile ünlüdür.Bu onu büyük bir turist cazibe yeri yapar. Ilıman iklimi nedeniyle Bled,dünyanın her bir köşesinden misafirler tarafından ziyaret edilir.
Bugün Slovenyanın en önemli kongre ve dinlenme merkezidir. Geniş yelpazeli spor aktiviteleri sunar(Golf,balıkçılık,at biniciliği) ve dağ tırmanışının başlama noktasıdır.

Gölün ortasındaki küçük bir ada bir kiliseye ev sahipliği yapar; ziyaretçiler sıklıkla iyi şans dilemek için kilisenin zilini çalarlar.

golus, bertolucci, jester5 ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 2180
Points: 12
Discussions
Additional Photos by engin ozturk (Zengi001) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 279 W: 54 N: 222] (2883)
View More Pictures
explore TREKEARTH