Foto

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 1, Scene 3

We finally arrived at our destination by the Dead Sea at around 7:30 PM. After our introduction to Israeli hotel cuisine we had to walk some of it off. We went down to the shore and I was talked into tasting the Dead Sea by dipping my fingers in it and then licking them. Now, in my life time, I have had some accidentally over salted food, but this was saltier than anything I have ever experienced.

This is a photo of our hotel taken from the shore. Ein Bokek is a hotel and resort district on the Israeli shore of the Dead Sea, 3 km north of Neve Zohar. According to Wikipedia, the world's lowest ATM is at Ein Bokek, installed by a grocery store at 421 metres (1381 feet) below sea level.


İlk Durak, Ölü Deniz
İsrail’e Önsözüm, Gün 1, Sahne 3

Biz sonunda yaklaşık 19:30 da Ölü Deniz kenarındaki hedefimize vardık. İsrail otel mutfağı ile tanıştıktan sonra birazını yürüyerek atmalıydık. Sahile indik ve ben parmağımı daldırıp yalayarak Ölü Denizi tatmaya ikna edildim. Şimdi, benim hayat boyunca, yanlışlıkla bazan çor gibi yemek tattım, ama bu şimdiye kadar denediğim her şeyden tuzlu idi.

Bu otelimizin kıyıdan alınmış bir fotoğrafı. Ein Bokek Neve Zohar’ın 3 km kuzeyinde Ölü Denizin İsrail kıyısında bir otel ve tatil bölgesidir. Vikipedi’ye göre, dünyanın en alçak ATMsi bir bakkal tarafından deniz seviyesinin altında 421 metrede (1381 feet) monteli Ein Bokek’te yer almaktadır.

pajaran, ikeharel, ourania, jcpix ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 1819
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8222 W: 305 N: 17904] (68447)
View More Pictures
explore TREKEARTH