Foto

Photographer's Note

David’s Stream
My Intro to Israel, Day 2, Scene 4

The Ein Gedi nature reserve includes two spring-fed streams with flowing water year-round: Nahal David and Nahal Arugot. Nahal David hike is the simpler walk and that is the one we took. There were pools in which I cooled my heels. Our guide had said we could go swimming but frankly, none of the pools were substantially larger than a bathtub. But even that was just perfect for a hot day. The water forms its own channel through the rock and there were a few places where we could take a natural shower (see WS photo Ablutions).

This is David's Falls, at the end of our hike before we turn around to go back to the bus. A WS photo from a different angle is provided to give a sense for the scale.


Davud’un Deresi
İsrail’e Önsözüm, Gün 2, Sahne 4

Ein Gedi doğa koruması yıl boyunca akan iki kaynakla beslenen akarsuları içerir: Nahal Davud ve Nahal Arugot. Nahal Davud yürüyüşü daha basit bir yürüyüştür ve biz onu yaptık. Benim topuklarımı soğuttuğum havuzlar vardı. Rehberimiz yüzebileceğimizi söylemişti ama açıkçası, havuzların hiçbiri bir küvet çok daha büyük değildi. Ama o bile sıcak bir gün için tam mükemmeldi. Su kaya içinde kendi kanalını oluşturmuş ve bizim doğal bir duş alabileceğimiz birkaç yer vardı (WS Fotoğrafları Abdest’e bakın).

Bu Davud’un Şelalesi, bizim otobüse geri gitmek için dönmeden önce yürüyüşümüzün sonunda. Farklı bir açıdan bir ölçek için bir fikir vermek için WS fotoğrafı sağlanmıştır.

PiotrF, No_One, jcpix, ikeharel, ourania, arnie, danos, papagolf21, pajaran, nikkitta, fritzi007 ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 1620
Points: 34
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8236 W: 305 N: 17936] (68569)
View More Pictures
explore TREKEARTH