Foto

Photographer's Note

Sinop Boyabat’taki bazalt sütunları, Boyabat ilçesinin 20 km batısında Harın deresi Fındıklı mevkiinde bazalt yüzlekleri yer almaktadır. Bölge jeolojik olarak Pontid tektonik kuşağında yer alır. Yaşının oldukça genç olduğu düşünülen Boyabat bazaltı, dünyadaki bilinen örnekleri içinde belki de en güzeli. Jeolojik yapıları ile turizm açısından, tektonik konumu ile jeolojik açıdan önem taşır.
Bazalt; magmadan volkan patlamaları yoluyla yeryüzüne çıkan bir lav kayacı. Genelde koyu kırmızı ve siyahımsı renkte. Volkandan ergimiş haldeyken çıktığında, akışkanlığıyla yayılıp gitmiş. Bu nedenle yeryüzünün birçok birçok yerinde, ve de Türkiye’de, geniş ‘’bazalt tabakaları’’ ya da ‘’bazalt yaylaları’’ oluşmuştur. Bu örtü, zamanla üst üste yığılarak, 5-10 ile 100m. Arasındaki kalınlıklara ulaşmış.
Bazalt sütunlarının dünyadaki benzeri İrlanda’daki “ Devler Kaldırımı “. Karşılaştırmak ne mümkün. Boyabat sütunlarının yarısı kadar bile değiller.Oysa, İrlanda’nın ‘’Devler Kaldırımı’’binlerce sitede anlatılıyor, dünyada görülmesi gereken 12 “ harika’’ yerden üçüncüsü olarak tanıtılıyor.

Kaynak :www.boyabatormanim.gov.tr/bazalt.htm

Nobody ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 2636
Points: 4
Discussions
  • None
Additional Photos by Resit Mentesoglu (mentes) Silver Star Critiquer [C: 15 W: 0 N: 7] (301)
View More Pictures
explore TREKEARTH