Foto

Photographer's Note

Preparing for winter...

It’s taken in a quarter called Mahura in the village of Kuruçam on summer.
The woman in the picture is trying to tie dried grasses. She firstly prepares a string from the grasses, then tightens the collected grasses and tied it with the string. And that called “horom”. Then theese horoms are put inside a hut and in the winter people give them their animals to eat.
For raising stock is a very big income source in the village, this work is vital. To cut the grasses with the scythe is very difficult and tiring work and adding that that land is not plate, and it rains very frequently and the sun is weak.Kışa hazırlık,
Bu foto kuruçam köyü/Mahura’da yazın alındı.
Fotoğraftaki hanım kuruyan otları bağlamakla meşgul. Öncelikle bağcık hazırlanır, sonra kuruyan otlar birbirlerine sıkıca sarılıp, birleştirilir. Belli bir düzene sokulur. Ve daha önce hazırlanan bağcıkla bağlanır,” horom” oluşur. Sonra bu horomlar merek/samanlıklara doldurularak kış mevsiminde hayvanlara yedirilir.
Köyde hayvancılık önemli bir gelir/gıda kaynağı olduğu için otların kurutulup kışın hayvanlara yedirilmesi önemlidir. Tırpanla otların biçimindeki zorluğa, arazinin engebeli halini, yağmurun sıklığını ve de güneşin fakirliğini eklersek bu işin ne kadar zor olduğu açıkça ortaya çıkar.

Photo Information
Viewed: 5812
Points: 190
Discussions
Additional Photos by ahmet gedikli (ahmetgedikli) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3405 W: 74 N: 2875] (25609)
View More Pictures
explore TREKEARTH