Foto

Photographer's Note

Istanbul Trip, Day 1, Scene 2

When we got to Istanbul, the weather was still nice. In fact, when the captain announced that it was 14° C and partially cloudy, I thought "Nice!" As I got on a cab from the airport, I could see the dark clouds in the north and got the news from the cab driver they were expecting rain and cold the following week.

In the afternoon, we walked to Emirgan Sütiş as my first venture out of the house. During my travel to Turkey and the first few days there, the buzz was on the Russian invasion of the Crimea. So, when I saw this warship sailing north through the Bosphorus, I grabbed my camera and ran out. In photography, my motto is "Shoot first, ask questions later." My niece guessed that it was the USS Truxtun, which had been reported to enter the straits a while ago. When I did my research for this note, lo and behold, I found this blurb about this warship in Wikipedia: On 6 March 2014, the U.S. Navy confirmed that the USS Truxtun left Greece on the way to the Black Sea and was going to conduct training with the Romanian and Bulgarian navies. On 5 March 2014, Turkish authorities gave permission to a U.S. Navy warship to pass through the Bosphorus Straits. This modest U.S. show of force – a single warship to the Black Sea – was intended to calm the nerves of former Soviet republics and satellites nervous about Russia’s actions in invading and taking Crimea in Ukraine, and was meant as "strategic reassurance".


USS Truxtun Boğaz’da: İstanbul Seyahati, Gün 1, Sahne 2

İstanbul'a vardığımızda, hava hala güzeldi. Kaptan havanın 14° C ve kısmen bulutlu olduğunu açıklayınca, ben "Güzel!" diye düşündüm. Havaalanından taksiye bindiğimde kuzeyde karanlık bulutları gördüm ve taksi şoföründen bir sonraki hafta yağmur ve soğuk bekledikleri haberini aldım.

Öğleden sonra evden dışarı ilk çıkışım olarak Emirgan Sütiş’e yürüdük. Benim Türkiye'ye yolculukta ve orada ilk birkaç gün boyunca, vızıltı Kırım’ın Rusya tarafından işgali idi. Ben Boğaz içinden kuzeye geçen bu savaş gemisini görünce, hemen fotoğraf makinemi yakaladım ve dışarıya koştum. Fotoğrafçılıkta, benim sloganı " Önce vur , sonra soru sor"dur. Yeğenim bir süre önce boğazlara girdiği rapor edilmiş USS Truxtun olduğunu tahmin etti. Ben bu not için araştırma yaptığimda, işte, Vikipedi’de bu savaş gemisi hakkında şunu buldum : 6 Mart 2014 günü, ABD Deniz Kuvvetleri USS Truxtun’ın Karadeniz'e doğru Yunanistan'ı terk ettiğini doğruladı ve Rumen ve Bulgar donanmaları ile eğitim yapmak için gidiyordu. 5 Mart 2014 tarihinde, Türk makamları Boğazları geçmesi için ABD Deniz Kuvvetleri savaş gemisine izin verdi. Bu mütevazı ABD güç gösterisi -Karadeniz'e tek bir savaş gemisi- Ukrayna'da Kırım’ı işgal ederek alan Rusya'nın eylemleri hakkında sinirli eski Sovyet cumhuriyetlerinin ve uydularının sinirlerini yatıştırmak için tasarlandı ve "stratejik güvence" olarak ifade edilmiştir.

ikeharel, dta, PaulVDV, ourania, Subhogen, maloutim ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 1310
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8299 W: 305 N: 18064] (69101)
View More Pictures
explore TREKEARTH