Foto

Photographer's Note

I taken this photo in Kuruçam village-Akçaabat/Trabzon.

Kuruçam Village:

A village that is 19 km far away to Akçaabat. A pretty village and is surrounded by Negro Mountains ... Generally the seeds of corn, black-cabbage, pumpkin, beans... and cultivating hazelnuts are inoculated to earth.Kuruçam Köyü:
Karadağ’ın eteklerinde kurulan Kuruçam Köyü Akçaabat’a 19, Trabzon’a 30 km uzaklıktadır. Arka da solda görülen merkez cami 1918 yılında Rus işgali sırasında top ateşine maruz kaldı. Nasıl kalabildi bilmiyorum, hala o saldırının izleri ön duvarınada durur, tarihe tanıklık etsin diye onarılmaz!!!

Köyümüzün geçimi geçmişte tarım ve hayvancılıkla sağlanırken; 1950’li yıllardan sonra hemen herkesin okumaya yönelmesi ile devlet memurluğuna kaldı. Evet belki de şansımızdan olacak Cumhuriyet’in ilanından sonra köyümüzden birisinin Eğitmen/Öğretmen olup köyde ilkokul eğitimine/öğretimine başlaması münasebetiyle okumaya eğilim arttı. Tabiiki önce erkekler, sonra kızlar okumaya başladı. Zamanla köyde okumayazma bilmeyen kimse kalmadı, hemen herkes bir meslek sahibi oldu. Öğretmen, yazar, ebe, hemşire, polis, subay, doktor, avukat…. hemen her akademik kariyerden üniversite hocaları görev aldı, alıyor, alacak...

Ne yazıkki bir siyasetçimiz olmadı!

Bir tek ona yanarım...

Photo Information
Viewed: 3258
Points: 160
Discussions
  • None
Additional Photos by ahmet gedikli (ahmetgedikli) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3405 W: 74 N: 2875] (25609)
View More Pictures
explore TREKEARTH