Foto

Photographer's Note

Edman Memorial Chapel was part of Wheaton College's expansion program for its centennial year of 1960. At the time, the College had two spaces for large audiences, neither of which could accommodate the audiences for many all-campus events. Ground for the new chapel was broken at Commencement 1959. The first regular morning chapel service in the new chapel-auditorium was held on May 16, 1960. A month later, at Commencement, the building was named in honor of Wheaton's then-president, Dr. V. Raymond Edman.

The auditorium seats almost 2400; the facility also includes support space for the auditorium, separate event spaces in its East Wing, and instructional space for the College's music program. Its tower is visible for miles around. As part of the 2005-2010 Promise of Wheaton Campaign, an addition was constructed at the back of Edman Chapel to provide instructional space for the Wheaton College Conservatory of Music, which had outgrown its original quarters. This addition includes a large rehearsal hall for the band and orchestra, named for alumni John Nelson and his wife, Anita. The addition also included instructional space for harp, percussion, and string bass. (Gleaned from Wikipedia.)

Click here for a larger version of the main entry.
The workshop for this entry includes:
Edman Chapel Steeple: Looking up at the steeple of Edman Memorial Chapel.


Edman Anıt Şapeli

Edman Anıt Şapeli, Wheaton Koleji'nin 1960'da yüzüncü yılı için genişleme programının bir parçasıydı. O zamanlar, Kolej'in büyük sayıdaki izleyiciler için iki alanı vardı, bunların hiçbiri çoğu kampüs etkinliği için izleyicileri sığdıramıyordu. Yeni şapelin temeli 1959 Mezuniyet’inde atıldı. Yeni şapel-oditoryumunda ilk normal sabah şapel servisi 16 Mayıs 1960'ta yapıldı. Bir ay sonra, Mezuniyet’te bina Wheaton'un o zamanki rektörünün, Dr. V. Raymond Edman, onuruna adlandırıldı.

Oditoryum yaklaşık 2400 kişiliktir; tesiste ayrıca oditoryum için destek alanı, Doğu Kanadında ayrı etkinlik alanları ve Kolej'in müzik programı için eğitim alanı bulunmaktadır. Kulesi kilometrelerceden görülebilir. 2005-2010 Wheaton Vaadi Kampanyası kapsamında, Edman Şapeli'nin arkasında, orijinal mahallelerinden taşmış olan Wheaton Kolej Müzik Konservatuarı'na eğitim alanı sağlamak için bir ek yapılmıştır. Bu ek, mezunlar John Nelson ve eşi Anita için adlandırılan grup ve orkestra için büyük bir prova salonunu içeriyor. Ek olarak arp, perküsyon ve telli bas için öğretim alanı da vardı. (Vikipedi’den toplanmıştır.)

Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.
Bu girişin atölyesinin içeriği:
Edman Şapeli Çan Kulesi: Edman Anıt Şapeli çan kulesine aşağıdan bakarken.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON
Model: COOLPIX AW100
Lens:
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 1539 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1250
F-Stop: f/3.9
ISO Speed Ratings: 125
Focal length: 5.0 mm (in 35mm: 28 mm)
Date Taken: 2019-08-16 15:38
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, pajaran, Fis2, jhm, PiotrF, aliabazari ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 0
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7587 W: 302 N: 16347] (61783)
View More Pictures
explore TREKEARTH