Foto

Photographer's Note

The Billy Graham Center was founded and opened in 1981 on the south end of Wheaton College campus in 1981. The building carries the name of Wheaton's most prominent alumnus, the late evangelist Billy Graham.

The first floor of the building houses the Billy Graham Center Museum. On the second floor is the Wheaton College Graduate School and Graduate Admissions. The Billy Graham Center Archives are located on the third floor. The fourth floor houses the Billy Graham Center (BGC). The BGC is an academic center to develop and mobilize Christians for individual and communal witness. The fifth floor is home to the School of Biblical and Theological Studies. The 500-seat Barrows Auditorium in its east wing is a popular venue for conferences, recitals, lectures, and other events. The west wing houses the Communication and Psychology departments and the Advancement offices, including Media Relations. The west wing also is home to the Academic and Institutional Technology offices. (Gleaned from Wheaton College website.)

Click here for a larger version of the main entry.
The workshop for this entry includes:
Billy Graham Museum Entrance: Entrance to the museum on the first floor of Billy Graham Center, Wheaton College.


Billy Graham Merkezi

Billy Graham Merkezi 1981 yılında Wheaton Koleji kampüsünün güney ucunda kurulmuş ve açılmıştır. Bina, Wheaton'un en önemli mezunu olan merhum vaiz Billy Graham adını taşımaktadır.

Binanın birinci katında Billy Graham Merkezi Müzesi bulunmaktadır. İkinci katta Wheaton Koleji Lisansüstü Okulu ve Lisansüstü Başvuru Ofisi bulunmaktadır. Billy Graham Merkezi Arşivleri üçüncü katta yer almaktadır. Dördüncü katta Billy Graham Merkezi (BGC) bulunmaktadır. BGC, Hıristiyanları bireysel ve toplumsal tanıklık için geliştirmek ve harekete geçirmek için akademik bir merkezdir. Beşinci kat İncil ve İlahiyat Fakültesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Doğu kanadındaki 500 kişilik Barrows Oditoryumu, konferanslar, resitaller, kurslar ve diğer etkinlikler için popüler bir mekandır. Batı kanadında İletişim ve Psikoloji bölümleri ile Medya İlişkileri de dahil olmak üzere İlerleme Büroları bulunmaktadır. Batı kanadı ayrıca Akademik ve Kurumsal Teknoloji ofislerine de ev sahipliği yapmaktadır. (Wheaton Koleji web sitesinden alınmıştır.)

Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.
Bu girişin atölyesinin içeriği:
Billy Graham Müzesi Girişi: Wheaton Koleji, Billy Graham Merkezi’nin birinci katındaki müzeye giriş.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: TAMRON AF 16-300mm F3.5-6.3 Di II VC PZD B016N
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 2054 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/400
F-Stop: f/11.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 16.0 mm (in 35mm: 24 mm)
Date Taken: 2019-08-16 16:16
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, aliabazari, papagolf21, pajaran, Fis2, jhm, holmertz, PiotrF ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 0
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7616 W: 302 N: 16400] (61989)
View More Pictures
explore TREKEARTH