Foto

Photographer's Note

This view is from the section of the museum is dedicated to the time period 1783 - 1832, which coincides with the Second Great Awakening in North America. Francis Asbury (1745 - 1815) was a prominent leader during this movement. Here is what the information plaque on the walls says about him:

“Appointed as a missionary by John Wesley in 1771, Francis Asbury became America’s first Methodist bishop and a tireless evangelist.
Believing only itinerant evangelists could reach the widely scattered population of America, Asbury developed the method of 'circuit riding’ - traveling to a large number of points on a regular circuit.
Asbury, a former blacksmith, walked and rode thousands of miles on the rough frontier every year, and ordained hundreds of other circuit riders.”

Click here for a larger version of the main entry.
The workshop for this entry includes:
Camp Meetings: A camp meeting is a form of Protestant Christian religious service originating in England and Scotland as an evangelical event in association with the communion season. It was held for worship, preaching and communion on the American frontier during the Second Great Awakening of the early 19th century. Francis Asbury was a staunch supporter of camp meetings.
Bu görünüm, müzenin Kuzey Amerika'daki İkinci Büyük Uyanış ile çakışan 1783-1832 dönemine adanmıştır. Francis Asbury (1745-1815) bu hareket sırasında önde gelen bir liderdi. Duvarlardaki bilgi plakasının onun hakkında söyledikleri:

“1771'de John Wesley tarafından misyoner olarak atanan Francis Asbury, Amerika'nın ilk Metodist piskoposu ve yorulmaz bir evanjelist oldu.
Sadece seyyar evanjelistlerin Amerika'nın yaygın dağınık nüfusuna ulaşabileceğine inanan Asbury, 'devre sürme' yöntemini geliştirdi - düzenli bir devre üzerinde çok sayıda noktaya seyahat etti.
Eski bir demirci olan Asbury, her yıl zor sınır bölgesinde binlerce mil yürüdü at sürdü ve yüzlerce diğer devre binicisini atadı.”

Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.
Bu girişin atölyesinin içeriği:
Kamp Toplantıları: Kamp toplantısı, komünyon mevsimi ile birlikte evanjelik bir olay olarak İngiltere ve İskoçya kökenli bir Protestan Hıristiyan ayinidir. 19. yüzyılın başında İkinci Büyük Uyanışı sırasında Amerikan sınır bölgelerinde ibadet, vaaz ve komünyon için yapılırdı. Francis Asbury kamp toplantılarının sadık bir destekçisiydi.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: TAMRON AF 16-300mm F3.5-6.3 Di II VC PZD B016N
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 1144 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/30
F-Stop: f/3.5
ISO Speed Ratings: 1800
Focal length: 16.0 mm (in 35mm: 24 mm)
Date Taken: 2019-08-16 16:21
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, papagolf21, Fis2, PiotrF ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 0
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7624 W: 302 N: 16421] (62055)
View More Pictures
explore TREKEARTH