Foto

Photographer's Note

A votive candle rack was placed at the entrance to St. Louis Cathedral, on the right hand side.

A votive candle or prayer candle is a small candle, typically white or beeswax yellow, intended to be burnt as a votive offering in an act of Christian prayer, especially within the Anglican and Roman Catholic Christian denominations, among others. Candles are lit for prayer intentions. To "light a candle for someone" indicates one's intention to say a prayer for another person, and the candle symbolizes that prayer. Many times, "a board is placed nearby with names of those for whom prayer is requested." A donation box sometimes is placed near a votive candle rack in order that Christians lighting the votive candles can help defray the cost of votive candles. Votive candles are used in Anglicanism, Catholicism, Eastern Orthodoxy, Lutheranism and Methodism. (Gleaned from Wikipedia.)

The workshop contains a detail from the entrance door.


Mum Sunağı 2,50 $

St. Louis Katedrali'nin girişinde sağ tarafta bir adak mumluk yerleştirilmişti.

Bir adak mumu veya ibadet mumu, özellikle de Anglikan ve Roma Katolik Hıristiyan mezhepleri dahil olmak üzere, Hıristiyan ibadetinin bir eyleminde bir adak teklifi olarak yakılmak üzere tasarlanmış beyaz veya balmumu sarı renkli küçük bir mumtur. Mumlar dua niyetleri için yanar. "Birisi için bir mum yakmak" demek, kişinin başka bir kişi için bir dua etmeyi niyet ettiğini ve mumun bu ibadeti sembolize ettiğini gösterir. Birçok kez, "bir pano, dua edilenlerin isimleriyle yakına yerleştirilir." Bir adak kutusu, adak mumlarını yakarak Hıristiyanların adak mumlarının maliyetini azaltmaya yardımcı olması için bir adak mumluğunun yanında yer almaktadır. Adak mumları, Anglikanizm, Katoliklik, Doğu Ortodoksluğu, Lutheranizm ve Metodizm'de kullanılır. (Vikipedi'den alınmıştır.)

Atölye, giriş kapısından bir detay içeriyor.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 860 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/20
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 1000
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2018-10-13 16:34
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, pajaran, papagolf21, COSTANTINO, Fis2, snunney, jhm, ChrisJ, Cricri ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 440
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7464 W: 302 N: 16094] (60778)
View More Pictures
explore TREKEARTH