Foto

Photographer's Note

The uploads of today were taken in the Walk through the Gospel section of Billy Graham Center Museum. This section is a stirring, three-dimensional presentation of the Gospel Message. It begins with a beautiful representation of Jan Styka's monumental painting of the crucifixion (in the workshop). In this work, Styka sought to portray the crucifixion as accurately as possible. This display is followed by a walk through the cross and ends in a room that breathtakingly depicts the resurrection. I was fascinated by the walk-though cross and the main entry is a B&W depiction of it. The other workshop photo shows it in color.

Click here for a larger version of the main entry.
The workshop for this entry includes:
Cross through a Cross: The color version of the complete work from a slightly different POV.
The Crucifixion by Jan Styka: The original of this Jan Styka painting, which measures forty-five feet high and 195 feet wide, is on display at Forest Lawn Memorial Park in Glendale, California.


Haç İçinde Haç

Bugünün yüklemeleri Billy Graham Merkezi Müzesi'nin Müjde İçinden Yürümek bölümünden alındı. Bu bölüm Müjde Mesajının heyecan verici, üç boyutlu bir sunumudur. Jan Styka'nın çarmıha gerilme anıtsal tablosunun güzel bir temsili ile başlar (atölyede). Bu eserde Styka çarmıha gerilmeyi mümkün olduğunca doğru bir şekilde göstermeye çalışmıştır. Bu serginin ardından haç boyunca bir yürüyüş gelir ve nefes kesen dirilişi tasvir eden bir odada sona erer. İçinden yürünen haça hayran kaldım ve ana giriş onun bir S&B tasviri. Diğer atölye fotoğrafı onu renkli olarak gösterir.

Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.
Bu girişin atölyesinin içeriği:
Bir Haç İçinden Haç: Tüm eserin renkli sürümü biraz farklı bir bakış açısından.
Jan Styka Tarafından Çarmıha Gerilme: Bu Jan Styka resminin kırk beş ayak yüksekliğinde ve 195 ayak genişliğinde olan orijinali, Glendale, California'daki Orman Çimliği Anıtsal Parkı'nda sergileniyor.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: TAMRON AF 16-300mm F3.5-6.3 Di II VC PZD B016N
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 1158 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/30
F-Stop: f/3.5
ISO Speed Ratings: 1250
Focal length: 16.00 mm (in 35mm: 24.0 mm)
Date Taken: 2019-08-16 16:48
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, papagolf21, Fis2, PiotrF, kordinator, sacimar ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 0
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7587 W: 302 N: 16347] (61783)
View More Pictures
explore TREKEARTH