Foto

Photographer's Note

a shot taken from a chopper, displaying a group of tents used for/by survivors of Kashmir earthquake, that took place in 2005....
Since the terrain was mostly mountainous, natives of Kashmir had a practice of terracing method to gain a piece of land to use as their habitat in normal times.
But after the earthquake these terraces were changed into large emergency relief camps. It was one of most devastating disasters of recent times and the number of people needing basic life support was enormous; some 3 million just as the number of tents; around half a million... but the stocks all around the world were unfortunately not enough.
_________________________________________________________
bu kare 2005 yılının Ekim ayında meydana gelen ve 70 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan ve yaklaşık 3.5 milyon insanı evsiz bırakan büyük Keşmir depremi sonrası yürüttüğümüz yardım operasyonu sırasında bir helikopterden çekilmiştir.

bölge son derece engebeli ve dağlık olduğundan yöre halkı afet öncesinde tarımsal faaliyetleri yürütmek için teraslama yöntemiyle kazandığı arazileri depremden sonra toplu barınma alanları olarak kullanmak durumunda kalmıştı. işte bu alanlarda hep olageldiği üzere temel barınma desteği olarak çadıra başvuruldu ancak açığa çıkan barınma ihtiyacı tüm dünyadaki toplam çadır stoguyla karşılanamayacak kadar çok olduğundan ne yazık ki hem afetzedeler hem de yardım örgütü çalışanları ciddi sıkıntılar yaşamıştı.

sacimar, hay_kes, noborders, belido ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 2656
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by specialist krtl (specialist) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 403 W: 0 N: 69] (1181)
View More Pictures
explore TREKEARTH