Foto

Photographer's Note

Denver Museum of Nature & Science opened its reconstructed west atrium in 2003. The three storey atrium got Denver Westword's "Best of" award. Here is what it said in its award announcement:

After months of construction, the DMNS finally opened its beautifully restructured three-story west atrium, featuring the museum's famous vantage-point view of City Park, downtown Denver and the mountain skyline beyond, stretching south to Pikes Peak and north to Longs Peak. Old-time Denverites grew up with it, but they'll only appreciate it more now that it's packaged in its sleek, new multi-leveled form. Better yet, on the fourth floor, there's an open-air Sky Terrace perfect for viewing both the land and the sky. What a place! Bring your telescopes: It's got star quality.

This photo was taken on the first floor. Something about the colorfully lit signs and the concrete wall compelled me to click. However, I did not like the color of the couch (on our right) and changed it to red. I will upload the photo in its original colors to the workshop.


Yeniden Döşenmiş Leprino Ailesi Atriyumu

Denver Tabiat & Bilim Müzesi 2003 yılında yeniden inşa edilmiş batı atriyumunu açtı. Üç katlı atriyum Denver Westword’den "En İyi" ödülü aldı. İşte ödül duyurusunda söylenenler:

Aylar boyu inşaattan sonra, DTBM sonunda, müzenin ünlü bakış noktası Şehir Parkı’na, Denver şehir merkezi ve ötesinde güneyde Peak Pikes Peak ve kuzeyde Longs Peak’e uzanan dağ silüetine bakan pek güzel yenilenmiş üç katlı batı atriyumunu açtı. Eski zaman Denverlileri onunla büyüdü, ama onu şimdi zarif, yeni çoklu-tesviye şeklinde paketlenmiş halinde daha çok takdir edecekler. Daha da iyisi, dördüncü katta, hem yer hem de gökyüzünü görüntülemek için mükemmel bir açık hava Sema Terası var. Ne bir yer! Teleskoplarınızı getirin: Burada ​​yıldız kalitesi var.

Bu fotoğraf birinci katta alınmıştır. Rengarenk aydınlatılmış işaretler ve beton duvar hakkında bir şeyler bana tıklamayı zorlattı. Ancak, kanepenin rengini (bizim sağımızda) beğenmedim ve kırmızıya değiştirdim. Ben atölyeye orijinal renklerdeki fotoğrafı yükleyeceğim.

ikeharel, jhm, pajaran, aliabazari ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 1146
Points: 14
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7204 W: 301 N: 15593] (58703)
View More Pictures
explore TREKEARTH