Foto

Photographer's Note

I am still sorting and processing my loot from yesterday's raid on Carnegie Museum of Art. This is a detail from the 18th-19th century Neapolitan presepio that was on display in the Hall of Architecture, depicting a Turkish band.

Presepe were created by artisans as holiday displays for aristocratic households in Naples. They reflect the 18th century Neapolitan concept of the Nativity with a devotional portrayal of the holy family surrounded by scenes of everyday life in Naples. The name presepio comes from the Latin or Italian words for manger or crib.

As a thriving port, Naples played host to busy markets and foreign travelers. Musicians, like those depicted in the Turkish band, arrived in Naples in mercantile vessels and were a familiar sight in the city in this period. (Gleaned from the information plaque on the display.)


Napoli’de Türk Bandosu

Ben hala dünkü Carnegie Sanat Müzesi baskınımdan yağmalarımı sıralıyor ve işliyorum. Bu, Mimarlık Salonu'nda sergilenen 18. - 19. yüzyıl Napoliten presepiyodan bir Türk bandosunu gösteren bir detay.

Presepiyolar Napoli aristokrat haneleri için bayram görüntüleri olarak zanaatkarlar tarafından yaratılmıştır. Onlar Napoli’den günlük yaşam sahneleri ile çevrili kutsal ailenin dindarca canlandırdığı 18. yüzyılda Napoliten Doğum [sahnesi] kavramını yansıtıyor. Presepiyo adı yemlik veya beşik anlamına Latince ve İtalyanca kelimeden geliyor.

Gelişen bir liman olarak, Napoli yoğun pazarları ve yabancı seyyahları ağırlardı. Türk bandosunda tasvir olduğu gibi müzisyenler, ticari gemilerle Napoli’ye gelirdi ve bu dönemde şehirde tanıdık bir manzara idi. (Bilgi serginin plaketinden toplanmıştır.)

mirosu, ikeharel, rychem ha contrassegnato questa nota come utile

Photo Information
Viewed: 1162
Points: 23
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7199 W: 301 N: 15583] (58669)
View More Pictures
explore TREKEARTH